Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Orta Okul Öğrencilerinin 8 Ortak Özelliği
#1
Arrow Yaşıtlarının fikirlerine neredeyse her şeyden fazla önem verirler.

 Bununla nasıl başa çıkılır: Bu özelliği kendi lehinize kullanmaya çalışın. Sınıfın en özgüvenli, en saygı duyulan öğrencilerini tespit edin ve onları yeni bir projede size yardım etmeleri, herkesin katılmasını istediğiniz bir çalışmaya önderlik etmeleri için teşvik edin. Eğer sınıfın en popüler kızı kitap okumayı sevdiğini söylerse sınıfın geri kalanının da ona uyması çok olasıdır. Ayrıca, unutmayın ki sosyalleşmek ortaokul öğrencileri için çok önemli bir motivasyon kaynağıdır. Eğer dersin sonunda 5 dakikalık sohbet zamanı sözü verirseniz, onların geri kalan zamanda çok sıkı çalışmalarını sağlayabilirsiniz.

Arrow Vücutlarında meydana gelmeye başlayan değişimler onları çok endişelendirir.

Bununla nasıl başa çıkılır:
 Vücutlarına dikkat çekmemeye çalışın. Hiçbiri seslerinin değiştiğinden, ayaklarının büyüdüğünden ya da daha kötüsü bir türlü büyümediklerinden bahsedilsin istemez. Eğer bir öğrenciden bütün sınıfın önünde bir şey yapmasını istiyorsanız ve o bunu nedensizce reddediyorsa üzerine gitmeyin, büyük ihtimalle reddetmesinin arkasında fiziksel bir neden vardır.  Bu nedeni bulmaya da çalışmayın. Basitçe başka bir öğrenciye geçin, ısrar etmediğiniz öğrenci size minnettar kalacaktır.

Arrow  Abartmaya eğilimlidirler.

Bununla nasıl başa çıkılır:
 Bu abartıların arkasındaki gerçek duyguları onaylarken aynı zamanda olayları daha gerçekçi bir şekilde açıklamayı deneyin. Mesela: “ Evet örümcekler korkutucu olabilir. Bu örümcekten kurtulalım ki dersimize dönebilelim.” Problemleri sakin, mantıklı bir yolla açıklayarak öğrencilere sağlıklı bir insanın hayatında karşısına çıkan sürprizlerle nasıl başa çıkacağını göstermiş olursunuz. Olaylara biraz da esprili yaklaşın, bu tip davranışlardan rahatsız olmak yerine geçeceğini bilin böylece aslında bunların biraz da komik olduğunu göreceksiniz.

Arrow  Herkesin ortasında övülmekten hiç hoşlanmazlar.

[b]Bununla nasıl başa çıkılır:
 
[/b]Öğrencilerinize hak ettikleri övgüyü vermeye devam edin ama bunu bütün sınıfın önünde değil birebir olarak yapın.

Arrow  [b]Sır tutmak konusunda güvenilmezler.
[/b]


Bununla nasıl başa çıkılır:  Ortaokul öğrencilerinize aynı internet gibi davranın; herkesin bilmesini istemediğiniz şeyleri onlarla paylaşmayın.

Arrow  Sizin de bir insan olduğunuzu fark etmeye başlarlar.

Bununla nasıl başa çıkılır: Size ilgi ve hayranlık gösterdikleri zaman bunun tadını çıkarın ama var olduğunuzu bile unuttukları zamanlar olduğunda da şaşırmayın. Bu gelişim evresi başlarda çok zor olabilir. Size sordukları çok özel soruları da mantıklı ve sınırlı bir şekilde cevaplayın. Unutmayın okulda siz bir rol model ve profesyonelsiniz, onların arkadaşı değil.

Arrow  Ailelerinden uzaklaşmaya başlarlar.

Bununla nasıl başa çıkılır: Hayatlarındaki güvenilir yetişkinlerden biri olarak bu çocukları iyi etkileyip ailelerini dışladıkları için hayatlarında oluşan boşlukları doldurmak adına değerli bir pozisyondasınız. Unutmayın siz de bir yetişkinsiniz. Onlara bu sorumlulukla tavsiyeler verin, akıllıca kararlar vermeleri için örnek olun ve eğer gerçek anlamda şiddetten şüphelenmiyorsanız ailelere karşı çocuğun tarafını tutmaktan kaçının. Siz hem öğrencilerle hem de aileleriyle bir ortaklık içerisindesiniz öğrencilerinizin de bunu unutmamasını sağlayın.

Arrow  Unutmayın ki onlar hala çocukturlar.

Bununla nasıl başa çıkılır: Olgun davranışlarının uzun sürmesini beklemeyin ve çocuksu davranışlar ortaya çıktığında bunun normal olduğunu unutmayın. Aslında yaşlarına uygun davranıyorlar. Bu durumu lehinize kullanmayı öğrenin: Lise öğrencilerinin aksine ortaokul öğrencileri oyunlar, müdüre not götürmek ya da sınıfa kağıtları dağıtmak gibi konularda çok heveslidirler. Kıpırdanmaları da çok normaldir: vücutları inanılmaz bir hızla büyümektedir. Dolayısıyla oyun saatleri de olmazsa o enerjiyi dışarı atmak için pek fırsat bulamazlar. Eğer sınıfta düzeni bozacak kadar kıpırdanma sorunu oluyorsa bu, ders programında yeteri kadar enerji harcatacak aktivite olmadığının da işareti olabilir. Böyle aktivitelerin sayısını arttırın, öğrencilerin gerektiğinde kendilerini kontrol edebildiklerini göreceksiniz.
Ara
CevaplaHızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar:
1 Ziyaretçi


Kolejiniseç ve Forumları birMONOLOGhizmetidir. Bilgi ve iletişim için: 0850 840 1 555