Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
1. Sınıf Öğrencisi Neleri Yapabilir?
#1
Çocuğunuz bu sene 1. sınıfa başladı. Tüm veliler gibi siz de endişeli olabilirsiniz. Çocuğunuzun neleri yapabildiğini yeterliliklerini biliyorsunuz fakat 1. Sınıfa başlayan çocuğun neleri yapabileceğini bilmiyorsanız çocuğunuzu okula hazırlamakta güçlükler yaşayabilirsiniz.

Yazıyı okumadan önce her çocuğun birbirinden farklı özellikleri olduğunu ve bu yazıyı kıyaslama yapmak için değil çocuğunuzun okulda işlerini kolaylaştırmak için okumanız gerektiğini lütfen unutmayınız. Burada aktarılan yeterlilikler genele göre belirlenmiş becerilerdir. Çocuğunuzun yapamaması halinde onu zorlamayanız. Evde destek olunuz. Yapmanız gereken çalışmaları da örneklerle başlıkların sonunda bulabilirsiniz.

İki Ya Da Üçlü Yönergeleri Anlar

İki ya da 3 ayrı eylem yapması istenen bir cümleyi anlar ve yapar.
Örnek: “ Kırmızı kalemini sol eline al.” Çocuktan burada 2 eylem yapması istenir. Kırmızı kalemi alma ve sol eline geçirme.

Örnek: “Kitabını aç, şekillerden üçgeni bul, yeşile boya” Çocuktan burada 3 eylem yapması istenir. Kitabı açma, şekiller arasından üçgen olanı bulma ve bulduğu üçgeni yeşile boyama.

Nasıl Desteklersiniz?

Eğer çocuğunuzun dikkat süresi ile problem yaşadığını düşünüyorsanız onunla bol bol dikkat egzersizleri yapabilirsiniz. Ayrıca ilgili makalemizi inceleyebilirsiniz.

Başını Çevirmeden Sayfa Üzerindekileri Göz Takibi Yapar

Başını oynatmadan sadece gözleriyle sayfa üzerindeki harf ya da şekilleri soldan sağa, yukarıdan aşağıya doğru takip edebilir.

Nasıl Desteklersiniz?

İşaret parmağınızla ya da kalem vb. bir nesnenin ucuna bakmasını söyleyip başını oynatmadan takip etmesini isteyiniz. Parmağınızı çok hızlı hareket ettirmeyiniz önce yavaş hızla zaman geçtikçe hızlanarak göz jimnastiği yaptırabilirsiniz.

Sembolleri Birbirinden Ayırt Eder

Harfleri ayırt etmenin ilk aşaması sembolleri ayırt etmektir. Çocuk bir sayfa üçgen şeklinin içinden kare olanları ayırt edebilir. Şekiller ya da sembollerden farklı olanı bulabilir. Sembolleri ayırt ettikten sonra harflerde birer sembol olduğu için harfleri ayırt edebilir. Öğretmenlerin ilk harfleri verirken onlarca birkaç değişik harf arasından öğrenilen harfi bulmalarını istemelerinin nedeni de budur.

Nasıl Desteklersiniz?

Fark ve benzerlikleri bulma çalışmalarına yoğunlaşabilir çocuk ilerledikçe örüntü çalışmalarına geçebilirsiniz.

Sıra Alma Becerisi

Çocukların sıra alma becerilerinin olması okul hayatı için oldukça önemlidir. Sabretme, bekleme ve sırası geldiğinde yapma becerisi topluluk olarak öğrenme becerisini kolaylaştırır.

Nasıl Desteklersiniz?

Çocuğunuz sabırsız ve bekleme becerisi gelişmemişse bol bol sıra almayla ilgili oyunlar oynamalısınız. 2-4 kişilik kutu oyunları bu beceriyi geliştirmek için en etkili materyalledir. Çocuk bu oyunları sırayla oynarken bekleme alışkanlığı kazanır. Ayrıca sırayla legoya parça takma ya da sorulan bir soruya sırayla cevap verme vb. oyunlar da geliştirebilirsiniz. Tabi bu oyunlarda ilk sırayı çocuğunuza vermemeniz önemli.
Ara
CevaplaHızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar:
1 Ziyaretçi


Kolejiniseç ve Forumları birMONOLOGhizmetidir. Bilgi ve iletişim için: 0850 840 1 555